Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet 2013: płeć piękna u władzy w regionie [ZDJĘCIA]

Wojciech Chmura
fot. stanisław śmierciak
Kobiety nie garną się do pracy w samorządach lokalnych? Bywa, że w radach gminnych nie zasiada ani jedna przedstawicielka płci pięknej. W Dzień Kobiet kłaniamy się w pas wszystkim Paniom. Życzymy nie tylko szczęścia osobistego, ale także większej obecności w życiu publicznym na miarę Waszych talentów i mądrości.

Pokusiliśmy się o analizę obecności kobiet w radach miast, powiatów i gmin ziemi sądeckiej i limanowskiej. Nie wygląda to, niestety, dobrze. Obsługa niektórych biur rad gminnych długo musiała się zastanawiać, aby podać liczbę kobiet radnych. Zwykle nie było się czym pochwalić. Dwie gminy - Podegrodzie i Grybów nie dorobiły się w tej kadencji ani jednej przedstawicielki płci pięknej w samorządowym gremium.

W większości rad liczba kobiet nie przekraczała czterech. W czołówce kobiecej emancypacji znalazły się rady Limanowej i powiatu limanowskiego, Piwnicznej Zdroju, Rytra, Krynicy-Zdroju i Starego Sącza. W tym ostatnim miasteczku padł rekord aktywności społecznej pań w regionie.

W miejscowej radzie zasiada ich osiem, a jedna - Ewa Zielińska, jest przewodniczącą. Burmistrz Jacek Lelek podejrzewa, że to zasługa patronki Starego Sącza - świętej Kingi, słynącej z twardego charakteru założycielki klasztoru sióstr klarysek. Nie- wykluczone, że na nią zapatrzyła się też wójt sąsiedniego Podegrodzia Małgorzata Półchłopek.

Dzień Kobiet. Niech ta galeria wybitnych działaczek samorządowych nas nie zmyli. Wciąż jest ich mało

Spójrzcie na te panie na fotografiach. To samorządowe gospodynie naszego regionu. Wiceprezydent Bożena Jawor (Nowy Sącz), wójciny - Małgorzata Gromala (Podegrodzie), Stanisława Niebylska (Laskowa) i Czesława Rzadkosz (Łukowica), przewodniczące rad gmin i miasta - Małgorzata Półchłopek (Krynica-Zdrój), Ewa Zielińska (Stary Sącz) i Irena Grosicka (Limanowa).

Do tak zacnego grona dołączyć by można jeszcze wiceprzewodniczącą rady gminy Łabowa Marię Stopkę i jej odpowiedniczkę w Rytrze Małgorzatę Pierzgę. Wszystkie z racji funkcji, siły charakterów i popularności liczą się w swoich gminach, ale nie jest to gromadka zbyt liczna. Samorządowa emancypacja kobiet w regionie postępuje wciąż wolno i z oporami.

- Martwi mnie to. Cóż znaczą tylko dwie radne w Nowym Sączu? - mówi Anna Totoń, miłośniczka dziejów swego miasta.

W następnych wyborach samorządowych chce wyłuskiwać kobiety z list kandydatów. - Mądre, wykształcone, na stanowiskach mają jeszcze atut intuicji kobiecej - zauważa. - Nie pakują się w afery, potrafią swoją wrażliwością odróżnić społeczne dobro od zła. Lepiej dowodzą racji. Mężczyźni stali się wygodni, koniunkturalni, patrzą tylko na poklask. W następnych wyborach głosuję na kobiety i ludzi młodych, ot co.

Skoro panie mają tyle zalet, to dlaczego jest ich tak mało w samorządach lokalnych, gdzie decydują się losy naszych małych ojczyzn?

Przewodniczący Rady Gminy Chełmiec Jan Bieniek uzasadnia tradycją obecność zaledwie jednej kobiety (radna Bogumiła Pietrzak z Małej Wsi) w samorządowym gremium, którym kieruje. - U nas od wielu lat dominowali mężczyźni - zauważa Bieniek. - Sprawuję mandat radnego już dziewiątą kadencję. Z tego, co pamiętam, w radzie Chełmca zasiadały maksimum trzy panie.

Przyznaje, że powinno być ich więcej. - Ich głos rozsądku jest czasem bardzo potrzebny, choćby tylko dla uspokojenia gorącej atmosfery - dodaje. - Cenię sobie kobiecą rozwagę i na pewno niejedna sprawdziłaby się w roli radnej. Choć biorąc pod uwagę skomplikowanie spraw, z jakimi mamy do czynienia w pracy komisji, byłoby im bardzo trudno. Kobiety w dzisiejszych czasach pracują na kilka etatów, a mandat radnego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i obciążeniem.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto