Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy dostaną niższe dopłaty bezpośrednie

red
Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Tegoroczną "kampanię" Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 15 marca. Wnioski o dopłaty w ARiMR złoży, podobnie jak w latach ubiegłych około 36 tys. rolników z Pomorza. Roczna wartość rolniczych dopłat obszarowych w całym kraju to około 9 mld zł.

- Apelujemy do rolników, by nie czekali do ostatnich chwil ze składaniem wniosków - mówi Małgorzata Czapiewska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nowym Dworze Gdańskim.

Rolnicy narzekają, bo od tego roku dopłaty będą niższe. Sejm uchwalił tzw. modulację, czyli stopniowe obniżenie stawek dopłat uzupełniających, czyli części dopłat bezpośrednich wypłacanych przez państwo do tzw. struktury zasiewów (dostają ją m.in. producenci zbóż, a nie przysługuje ona plantatorom buraków cukrowych, kminku i innych ziół).

Czytaj także: Rolnicy mają szansę na nowy zawód

Jeżeli dopłata dla danego gospodarstwa przekroczy 5 tys. euro, wówczas takiemu rolnikowi dopłata zostanie obcięta o 10 proc. Jeśli z kolei dopłata sięgnie 300 tys. euro, dodatkowe 4 proc. 
Nie zmienia się natomiast dopłata obszarowa, wypłacana ze kasy Unii Europejskiej (w zeszłym roku dopłata obszarowa wynosiła w Polsce ok. 650 zł do hektara, a uzupełniająca 200 zł).

Modulacja to efekt unijnych przepisów. Wyliczenia Komisji Europejskiej wskazują na to, że w poprzednich latach nasz kraj wypłacił zbyt duże kwoty płatności uzupełniających, względem krajów unijnej tzw. "starej piętnastki" , które od 2009 r. obniżają wsparcie finansowe dla rolników.

- Po raz kolejny zostaliśmy oszukani - mówi Andrzej Sobociński, rolnik z Żuław. - Nie jest prawdą, że dostajemy wyższe dopłaty niż rolnicy z krajów dawnej "piętnastki". Tam stawka wynosi ok 350 euro, u nas ok 250 euro. W Polsce wyrównanie zostanie osiągnięte dopiero w 2013 r., co zostało wynegocjowane w czasie przystąpienia naszego kraju do Unii w roku 2004. Teraz nagle, bez żadnego ostrzeżenia, obcina nam się dopłaty. Postawiono nas przed faktem dokonanym.

Aby nie okazało się, że w "nowych" krajach dopłaty są wyższe, konieczne jest zmniejszenie wysokości krajowych dopłat uzupełniających. Ustawodawcy zapewniają jednak, że kwota, która zostanie zebrana po modulacji (ok. 100 mln euro), zostanie przeznaczona na programy rozwoju wsi.

- Może się wkrótce okazać, że produkcja żywności w Polsce będzie nieopłacalna - mówi Sobociński. - Cena środków produkcji rolnej od 2008 roku wzrosła niemal o 100 proc., a ceny utrzymują się na tym samym, lub nawet nieco niższym poziomie. Dodatkowo jesteśmy pogrążani podwyżkami podatków i cięciami dopłat.

Sprawdź koniecznie: Rolnicy narzekają na słabe plony

Przypomnijmy podstawowy termin składania wniosków minie 15 maja. Będzie to można jeszcze zrobić później, jednak tym, za każdy dzień spóźnienia będzie odejmowany 1 proc. od sumy dopłaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto