Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz: pielgrzymkowe centrum przyciąga turystów

Arkadiusz Arendowski
Dom Pielgrzyma w Starym Sączu powstawał z wielkim trudem przez osiem lat. Dziś pełni niemal strategiczną rolę i istony punkt dla pielgrzymów.
Dom Pielgrzyma w Starym Sączu powstawał z wielkim trudem przez osiem lat. Dziś pełni niemal strategiczną rolę i istony punkt dla pielgrzymów. Arkadiusz Arendowski
Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał, że starosądeckie błonia, na których papież Jan Paweł II kanonizował obecnie św. Kingę, zaroją się w przyszłości pielgrzymami i turystami. Teraz dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu ołtarzem, pozostałością po wizycie Ojca Świetego na Sądecczyźnie, to miejsce tętni życiem.

Jan Paweł II odprawił mszę kanonizacyjną 16 czerwca 1999 roku. Po uroczystości planowano rozebrać ołtarz papieski, świadkiem historycznego wydarzenia pozostać miała jedynie mała kapliczka z figurą Jezusa frasobliwego. Zainteresowanie pielgrzymów i turystów było jednak tak ogromne, że wpłynęło na władze samorządowe i tarnowskiego ordynariusza Wiktora Skworca, aby ołtarz zachować na miejscu jako wyjątkową pamiątkę.

- Już na drugi dzień po uroczystości najprzeróżniejsze instytucje zaczęły się zwracać do Urzędu Miasta i Gminy w Starym Sączu oraz do księdza biskupa o przekazanie im ołtarza papieskiego. Każda chciała go mieć na pamiątkę wielkiego wydarzenia. Rzesze pielgrzymów i turystów, którzy chcieli za wszelką cenę zobaczyć całą konstrukcję, zmusiły do wystawienia ochrony ze strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy - opowiada ksiądz Tadeusz Sajdak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.

Niecały miesiąc po wizycie Ojca Świętego w nowosądeckim ratuszu zebrali się wszyscy przedstawiciele gmin z regionu. Jednogłośnie uradzili, że ołtarz ma zostać w Starym Sączu "dla rozwoju duchowych wartości". Taką prośbę skierowali do biskupa. Ten nie zastanawiał się długo i 9 sierpnia zdecydował o pozostawieniu ołtarza i budowie Centrum Duszpasterstwa Turystycznego.

Tym ostatnim zadaniem zajęło się nowo powołane stowarzyszenie Sądeckie Centrum Pielgrzymowania. Kiedy w połowie stycznia następnego roku przekazano ołtarz pod opiekę stowarzyszenia, rozpoczęły się także przygotowania do budowy domu pielgrzyma. Wreszcie wmurowano kamień węgielny z grobu św. Piotra. - Stowarzyszenie musiało wykupić grunty, przeprowadzić renowację ołtarza, przygotować plan budowy i uzgodnienia terenowe. Dopiero wtedy mogliśmy rozpocząć budowę - wspomina ksiądz Sajdak. Stowarzyszenie organizowało mnóstwo uroczystości, spotkań i akcji podkreślających nauczanie papieża Polaka i rozwijających kult św. Kingi.

Cztery lata później, w połowie grudnia, biskup tarnowski wydał dekret, w którym powołał ośrodek o nazwie Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. "Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu od dawna jest miejscem, które każdego roku przyciąga wielką rzeszę pielgrzymów(...) Zaś "Ołtarz papieski"(...) stał się miejscem różnego rodzaju spotkań o charakterze religijno-kulturalnym. Mając na uwadze powyższe fakty eryguję "Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania(...)" - czytamy w biskupim dekrecie.

- Sam nie wiem, jak udało się przekształcić puste pole w dynamicznie zarządzaną instytucję pielgrzymkowo-turystyczną - mówi Stanisław Musiał, menedżer Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania. Do końca lipca nie ma już wolnych miejsc. Cały kompleks mieści kilkadziesiąt jedno-, dwu- i trzyosobowych pokoi. Jednocześnie może gościć 74 osoby. Nie jest jeszcze w pełni wykończony, ale pielgrzymi mogą już korzystać z noclegów, stołówki, kawiarni i sal konferencyjnych. - Ale to nie koniec budowy. W najbliższym czasie chcemy otworzyć duży parkingu dla autokarów i wypożyczalnię sprzętu sportowego - dodaje Musiał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto