Rusza wyścig do sejmowych foteli. Partie szukały najsilniejszych kandydatów, by zdobyć liczne reprezentacje i przekonać, że właśnie na ich listy warto głosować.

Mandat poselski na zwieńczenie publicznej kariery Mariana Cyconia (PO)? Powrót Leszka Zegzdy (PO) i Kazimierza Sasa (SLD) do prawdziwej polityki? Udany w końcu awans w wewnątrzpartyjnej hierarchii Andrzeja Romanka? Takich pytań o losy kandydatów można dzisiaj postawić znacznie więcej. Odpowiedź na każde z nich padnie za dwa miesiące. Dokładnie 10 października, kiedy ogłoszone zostaną wyniki wyborów do parlamentu.

Nie mniejsze emocje od personalnych rozstrzygnięć budzi dziesiąty mandat poselski, który w okręgu nowosądeckim pojawi się w tym roku po raz pierwszy. Apetyt na jego zdobycie mają wszystkie ugrupowania, ale sama metoda liczenia głosów może sprawić, że o wiele łatwiej będzie po niego sięgnąć np. Kazimierzowi Sasowi, niż dowolnemu kandydatowi PiS lub PO, którzy będą walczyć o kolejny mandat dla swojego ugrupowania. Mówiąc najprościej, zdobyć szósty mandat dla PiS będzie sześć razy trudniej niż wywalczyć ten jedyny dla SLD. Podobnie rzecz ma się z czwartym mandatem dla PO.

Kazimierz Sas nie kryje, że także na tym, czyli na systemie liczenia głosów i podziału mandatów, opiera swoją wiarę w wyborczy sukces. - Po drugie, tym razem nie startujemy w bloku, nie ma LiD-u, jest tylko SLD - mówi Sas i przekonuje, że powrót reprezentanta sądeckiej lewicy na Wiejską jest realny.

Ten sam argument daje nadzieję PSL-owi, że jedyny mandat w okręgu nowosądeckim uda się zachować. Poseł PSL Bronisław Dutka nie może jednak spać spokojnie. Głosy o jego słabnącej pozycji są coraz liczniejsze. - Z roku na rok traci tutaj poparcie. W 2005 dostał prawie dziewięć i pół tysiąca głosów, a w 2007 już znacznie poniżej dziewięciu tysięcy - mówi o Dutce jeden z limanowskich samorządowców.

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

smok (gość)

Podobno najważniejsza w dzisiejszych czasach jest głowa,prawda?To dlaczego najbardziej posłowie bija się o stołki?Widać oni najważniejszą mają inną część ciała...Szkoda...