Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie uczelnie nie dokończą kształcenia przyszłych lekarzy? Szykują się kontrole m.in w Nowym Sączu

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Studenci medycyny z Nowego Sącza rozpoczęli naukę od października. Czy dokończą studia?
Studenci medycyny z Nowego Sącza rozpoczęli naukę od października. Czy dokończą studia? Janusz Bobrek
Uruchomienie kierunku lekarskiego to jedno z najważniejszych osiągnięć w 25-letniej historii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Od tego roku akademickiego studenci kształcą się tutaj na przyszłych lekarzy. Jak podała Naczelna Izba Lekarska kierunki lekarskie, które nie spełniają warunków do kształcenia medyków zostaną zamknięte. Czy sądeccy studenci mogą czuć się zagrożeni? -Uczelnia jest dobrze przygotowana do kontroli - przekonuje Tomasz Zacłona z sądeckie ANS.

Uruchomienie kierunku lekarskiego w Nowym Sączu to niewątpliwie ważny krok w kierunku rozwoju nie tylko uczelni, ale i całej Sądecczyzny. To bowiem jedyny taki kierunek w regionie, gdzie przyszli medycy mogą przygotowywać się do bardzo potrzebnego zawodu. Od początku zakładano, że po zakończeniu nauki, absolwenci mogliby zasilić szeregi sądeckiego czy limanowskiego szpitala.

- Uruchomienie kierunku lekarskiego to nie tylko podniesienie jakości, zwiększenie bezpieczeństwa regionu, ale także podniesienie prestiżu. Nowy Sącz nareszcie staje się miastem akademickim - Akademia Nauk Stosowanych z kierunkiem lekarskim i Wyższa Szkoła Biznesu z kierunkiem prawo pozwala na to, że nasze uczelnie mają wszystkie prestiżowe kierunki i pozwolą zatrzymać młodych ludzi na Sądecczyźnie - przyznaje poseł Patryk Wicher.

Gwarantem powodzenia kierunku lekarskiego w Nowym Sączu miał być między innymi fakt, że sądecka uczelnia ma doświadczenie, bo od 19 lat kształci w zawodach medycznych (pielęgniarki, ratowników medycznych, dietetyków, fizjoterapeutów), ma własną kadrę i porozumienia z wykładowcami z zewnątrz, oraz stosowne umowy ze szpitalami. ANS otrzymała też pozytywną opinię Ministra Zdrowia i decyzję Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Czy to wystarczy? Aktualny minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział, że Polska Komisja Akredytacyjna ponownie oceni czy uruchomione w tym roku akademickim kierunki lekarskie spełniają odpowiednie standardy. NRL i KRAUM jest zdania, że Kształcenie na kierunku lekarskim powinno odbywać się zgodnie z najwyższymi standardami edukacyjnymi. W praktyce oznacza to, że jego prowadzenie należy powierzyć uczelniom akademickim, które dysponują odpowiednimi zasobami i ekspertyzą w tym obszarze.

- To bardzo ważne, że w tej kwestii NRL i KRAUM mówią jednym głosem. Nasze wspólne stanowisko unaocznia, że kształcenie przyszłych lekarzy ma kluczowe znaczenie dla gwarancji wysokiej jakości opieki medycznej w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić studentom medycyny jak najlepsze warunki do nauki – wskazuje wiceprezes NRL Mateusz Kowalczyk.

Jak przekonuje Tomasz Zacłona z sądeckie ANS, studenci medycyny z Nowego Sącza nie mają powodów do zmartwień. Zaznacza, że od początku uczelnia podjęła szereg działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniego poziomu kształcenia. - Poszerzyliśmy kadrę pracowników prowadzących zajęcia, weryfikując jej kwalifikacje dydaktyczne i naukowe. Podjęliśmy także współpracę z Uniwersytetem Radomskim w zakresie kształcenia prosektoryjnego naszych studentów - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Podkreśla, że uczelnia nawiązała również współpracę z Intercardem sp. z o.o., w którym powstało nowoczesne Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń kierowane przez prof. dr. n. med. Jerzego Sadowskiego – kardiochirurga, chirurga i transplantologa – kierownika Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

- Zostało ono wyposażone w system urządzeń umożliwiających modelowanie i wizualizację 3D struktur anatomicznych. Doposażyliśmy nasze laboratoria w nowe trenażery i symulatory, mikroskopy oraz poszerzyliśmy bazę biblioteczną. Do końca roku planujemy uruchomienie własnego prosektorium. Jesteśmy także w procesie inwestycyjnym, który ma zakończyć się budową nowego budynku dedykowanego kierunkom medycznym - dodaje Zacłona.

Znajdą się w nim: nowoczesne pracownie, w tym pomieszczenia mikroskopowe z salami szkoleniowymi, specjalistyczne sale dydaktyczno-ćwiczeniowe oraz do opieki pielęgniarskiej zapewniające wysoką wierność symulacji procedur medycznych, sala porodowa, pomieszczenia dla noworodków i wcześniaków, kompleksowo wyposażony blok operacyjny z przyległymi salami, pracownia ultrasonografii (USG), a także sala audytoryjna na 220 osób oraz dodatkowe sale dydaktyczne.

Z kontrolami jakości kształcenia i przygotowania zmierzyć się mogą również uczelnie z Nowego Targu oraz Tarnowa. Akademia Tarnowska otrzymała ministerialną zgodę na rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim. Pierwszy nabór zostanie przeprowadzony w 2024 roku. Z kolei Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 lipca 2023 r., otrzymała zgodę na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, a studenci rozpoczęli naukę od października.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolskie uczelnie nie dokończą kształcenia przyszłych lekarzy? Szykują się kontrole m.in w Nowym Sączu - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto