Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój: bezpański dworzec straszy w uzdrowisku

Jerzy Wideł
Dyr. Halina Kurtyka z projektem nowego dworca w Krynicy
Dyr. Halina Kurtyka z projektem nowego dworca w Krynicy Fot. Stanisław Śmierciak
Dworzec kolejowy w Krynicy- Zdroju jest od pół roku formalnie nieczynny dla podróżnych. Mimo to bez większego trudu można dostać się do głównej sali. Zdezorientowani kuracjusze pragnący wyjechać pociągiem z uzdrowiska, zastają tam zamknięte na cztery spusty okienka kas biletowych. Wieczorem zaś dworzec staje się przytułkiem dla podejrzanych typów.

Fatalny stan, na szczęście, powinien zmienić się po modernizacji budynku, która ma ruszyć w połowie bieżącego roku razem z remontem generalnym dworca PKP w Nowym Sączu. - Taką informację uzyskałem ostatnio od dyrektora Pawła Chmielewskiego z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie - mówi senator Stanisław Kogut. - Nadal jednak uważam, że zamknięcie krynickiego dworca było totalną głupotą.

Senator przypomina, że już przed rokiem na specjalnie zwołanej konferencji w uzdrowisku zaprezentowano nowe projekty architektoniczne dworców. O ich przebudowie rozmawiał m.in. z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem podczas jego styczniowego pobytu w Nowym Sączu.

- Projekty już mamy i pod koniec tego roku ogłosimy przetargi, by prace mogły rozpocząć sięw marcu przyszłego roku - zapowiadała Halina Kurtyka, ówczesna dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie. Zakończenie prac obiecywała na wiosnęe 2012 r.

Marzec się kończy i na razie z tych planów niewiele wyszło. Senator Kogut twierdzi, że już siedem razy odwiedzał dyrektora Chmielewskiego w sprawie przebudowy dworców w Nowym Sączu i Krynicy.

- Te dworce mają być ładne dla przyjeżdzajacych, ale przede wszystkim funkcjonalne dla okolicznych mieszkańców - ocenia gotowe plany przebudowy senator Kogut. - Najstarsze budynki zachowają swój dotychczasowy charakter, ale staną się efektowniejsze i co najważniejsze bardziej przyjazne dla podróżnych. Będą miały szersze zadaszenia, perony ułatwiające wsiadanie do wagonów osobom starszym i niepełnosprawnym.

Na razie główna sala dworca w Krynicy straszy podróżnych olbrzymią planszą - mapą z zaznaczonymi miejscami zbrodni hitlerowskich w latach 1939 - 1945. Renowacji wymagają dwa zabytkowe malowidła Edmunda Cieczkiewicza, pochodzące z 1911 r., kiedy to uroczyście otwarto linię kolejową do kurortu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto