Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Na Górze Iwonka powstanie pierwszy w Polsce tor saneczkowy. Oficjalnie zatwierdzili plan budowy powstający od kilku miesięcy

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Na zboczach Góry Parkowej znajduje się tor saneczkowy, który zaprojektował inż. Roman Loteczko. Powstał w 1929 r. Lata temu cieszył się popularnością. Nowy tor saneczkowy powstanie jednak na Górze Iwonka
Na zboczach Góry Parkowej znajduje się tor saneczkowy, który zaprojektował inż. Roman Loteczko. Powstał w 1929 r. Lata temu cieszył się popularnością. Nowy tor saneczkowy powstanie jednak na Górze Iwonka Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krynica-Zdrój będzie miała tor saneczkarski spełniający wymagania związane z organizacją zawodów międzynarodowych oraz mistrzostw świata. Prace nad przygotowaniem dokumentacji trwają od kilku miesięcy, zaś zgodę na lokalizację tego obiektu na Górze Iwonka zatwierdził właśnie Polski Związek Saneczkowy. Prace ruszą najpewniej w 2024 roku.

Trwa kompletowanie dokumentacji oraz pozyskiwanie wszystkich niezbędnych pozwoleń do przeprowadzenia inwestycji, której szacunkowy koszt to ok. 100 milionów zł. Jak wyjaśnia burmistrz Piotr Ryba, w Polsce nie ma jak na razie profesjonalnego toru saneczkowego, zaś sanki, bobsleje i skeleton to ostatnie olimpijskie dyscypliny sportowe, które nie mają w naszym kraju własnego obiektu. W sprawę zaangażowany jest także Patryk Wicher, poseł PiS z ziemi sądeckiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace nad dokumentacją mają zakończyć się w przyszłym roku.

- Potem przyjdzie czas na przetarg i rozpoczęcie samej budowy, która może zająć około roku - wyjaśnia Patryk Wicher.

Trwają starania o wpisanie jej na listę zadań priorytetowych Ministerstwa Sportu. Zgodnie z planami przyszły obiekt sportowy będzie liczył około 1,4 km długości, zaś wieża startowa stanie przy hali lodowej.

Jeszcze w maju nieoficjalnie zatwierdzono zmianę lokalizacji toru saneczkowego. Pierwotnie zakładano, że tor będzie się mieścił na Górze Parkowej, ale wobec sprzeciwów ze strony Urzędu Górniczego, zdecydowano się na górę Iwonka. Kilkuletnia batalia o bezpieczeństwo ujęć wód mineralnych wokół Góry Parkowej została wygrana dzięki geologom z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - dr Lucyny Rajchel i dr Mariusza Czopa, którzy oprotestowali inwestycję, ostrzegając przed jej zgubnym wpływem na podziemne źródła.

Tak wyglądał tor saneczkowy kilkadziesiąt lat temu

Na Górze Parkowej znajduje się część starego toru, oddanego do użytku w 1929 roku. Drewniany tor o długości 500 metrów jest lodzony starymi metodami – konieczne do tego są odpowiednie temperatury w trakcie wykonywania prac (od -3 do -8 stopni) oraz obfite opady śniegu. Corocznie w okresie od stycznia do końca lutego jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto