Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszedł Edward Grucel - pedagog, rzeźbiarz i muzyk ludowy

Katarzyna Gajdosz
Edward Grucela ostatni raz zagrał podczas konkursu Druzbacka
Edward Grucela ostatni raz zagrał podczas konkursu Druzbacka Marek Harbaczewski
Dziś piwniczanie będą towarzyszyć w ostatniej drodze Edwardowi Gruceli, który poświęcił się odkrywaniu kultury górali nadpopradzkich.

Piwniczanin Edward Grucela, znakomity pedagog, muzyk, rzeźbiarz i budowniczy instrumentów pasterskich, zmarł w poniedziałek w wieku 83 lat.

Był również długoletnim wykładowcą Studium Folklorystycznego przy Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

- Jeszcze kilka dni temu wziął udział w 34. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu - wspomina Piotr Gryźlak z MCK Sokół, dodając, że to wydarzenie bez niego nie mogłoby się odbyć.

Występ Edwarda Gruceli zachwycił widownię i jury, które przyznało mu nagrodę specjalną za wieloletnią popularyzację tradycji muzycznej górali nadpopradzkich. Większość swojego życia poświęcił na odkrywanie i ocalanie kultury terenów Piwnicznej.

- Był częstym gościem Sokoła - dodaje Gryźlak, wspominając ubiegłoroczny koncert z cyklu „Tradycja przez Pokolenia”, kiedy prezentowała się gmina Piwniczna-Zdrój. Grucela zagrał wówczas na trombicie i dudach. Wziął również udział w spektakularnym występie na dziedzińcu Sokoła, grając wraz z kilkunastoma muzykami z całej Małopolski „Karpacką pieśń trombity”.

- Chętnie opowiadał o swojej miłości do „małej ojczyzny”, uczeniu w miejscowej szkole podstawowej i zakładaniu zespołu Dolina Popradu - dodaje Piotr Gryźlak.

Edward Grucela wykształcił kilka pokoleń tancerzy i muzykantów. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony odznaką honorową Krzyż Małopolski.

Ciekawostką jest, że jako nauczyciel był pierwowzorem jednego z bohaterów książki Marii Kownackiej „Szkoła nad obłokami”, której akcja rozgrywa się pod Niemcową.

Dziś o godz. 17 w Piwnicznej odbędzie się pogrzeb człowieka, który inspirował.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto