Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło na guzik. Stary Sącz walczy ze smogiem przechodząc na gaz

Edyta Zając
Od prawej: Grzegorz Dobosz, doradca prezydenta Nowego Sącza ds. inwestycji, i Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, włączają maszyny
Od prawej: Grzegorz Dobosz, doradca prezydenta Nowego Sącza ds. inwestycji, i Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, włączają maszyny Edyta Zając
Nowoczesna kotłownia na os. Słonecznym będzie emitować do atmosfery znacznie mniej toksycznych pyłów. Kosztowała półtora miliona złotych.

Liczby mówią same za siebie: o 12 tysięcy kilogramów pyłów, 650 tysięcy kilogramów dwutlenku węgla i 120 kilogramów sadzy mniej trafi do atmosfery w ciągu roku dzięki nowej technologii. Zmiana kotłowni węglowej na w pełni zautomatyzowaną gazowo-olejową w znaczny sposób poprawi jakość powietrza w Starym Sączu.

- Stara kotłownia powstała w latach 70., a więc była już technologicznie przestarzała. Nowa jest w pełni zautomatyzowana i samoobsługowa. A przede wszystkim ekologiczna. Praca urządzeń będzie monitorowana na dwóch stanowiskach operatorskich: w kotłowni w Starym Sączu i u nas w siedzibie spółki - opowiadał Piotr Polek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Zapewnia, że nowa inwestycja jest też ekonomiczna, co wkrótce odczują starosądeczanie.

- Koszty produkcji energii będą dzięki nowej technologii niższe. Cieszę się, bo zazwyczaj w przypadku takich inwestycji koszt ogrzewania idzie w górę - cieszył się Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, przecinając czerwoną wstęgę. Podkreślił, że to cegiełka miasta w walce ze smogiem na terenie całej Kotliny Sądeckiej. Budowa kotłowni na os. Słonecznym była konieczna ze względu na obowiązek dostosowania się do nowych przepisów ochrony środowiska, które weszły w życie na początku 2016 roku.

Modernizacja starego budynku okazała się nieopłacalna, bo koszt wymiany urządzeń węglowych na nowe oszacowano na ponad milion złotych.

Nowa zautomatyzowana kotłownia gazowo-olejowa za 1,5 mln zł, została dofinansowana z częściowo umarzalnego kredytu preferencyjnego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto