Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łazienki Borowinowe w Krynicy-Zdrój zamienią się w muzeum i teatr

Stanisław Śmierciak
Dawne Łazienki Borowinowe są niczym wrota na deptak
Dawne Łazienki Borowinowe są niczym wrota na deptak fot. stanisław śmierciak
Łazienki Borowinowe w Krynicy-Zdrój. Uzdrowisko świętuje 220-lecie. Burmistrz Dariusz Reśko zabiega, by urodzinowym prezentem dla miasta było muzeum barwnych dziejów kurortu i teatr kameralny. Obydwie placówki mogłyby mieć siedzibę w niszczejących i nieużytkowanych zabytkowych budynkach przy wejściu na deptak od strony poczty.

Burmistrz Reśko przekonuje, że na cele muzealne najlepsze są dawne Łazienki Borowinowe w Krynicy-Zdrój. To obiekt piękny i zabytkowy, na dodatek położony w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w centrum uzdrowiska.

- Łazienki Borowinowe są własnością spółki skarbu państwa Uzdrowisko Krynica-Żegiestów - wyjaśnia burmistrz. - Występowaliśmy, jako samorząd lokalny, do jej zarządu o przekazanie tego budynku, choćby w ramach uregulowania długów podatkowych wobec miasta. Częste zmiany prezesów w uzdrowisku uniemożliwiają jednak dokończenie pertraktacji. Teraz znów czekamy na wybór nowego prezesa, by powrócić do sprawy.

Spółka uzdrowiskowa przejawia jednak chęć samodzielnego zagospodarowania niszczejącego zabytku na nowoczesną stację dializ. Do tego potrzebna jest opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków - jeszcze jej nie ma, ale władze Krynicy-Zdroju liczą, że konserwator będzie przeciwny poważnym przeróbkom obiektu, które byłyby niezbędne dla stacji dializ. Dariusz Reśko wskazuje ponadto, że spółka uzdrowiskowa dysponuje innymi budynkami, znacznie bardziej nadającymi się dla potrzeb dializowanych.

Argumentem, by dawne Łazienki Borowinowe stały się muzeum, a więc placówką kultury, jest ich sąsiedztwo z niewykorzystywanym od dawna wielkim budynkiem starej kotłowni węglowej uzdrowiska. Dla tego obiektu burmistrz Reśko widzi rolę teatru kameralnego na 200-300 miejsc. Takiej placówki Krynica nie ma. Sala koncertowa w Głównej Pijalni Zdrojowej przestanie nowiem istnieć po realizowanej w tym roku modernizacji i rozbudowie tego obiektu. Przewidziano dla niego funkcję sali kongresowej i wystawienniczej.

Samorząd Krynicy-Zdroju nie ma własnych pieniędzy na adaptację obydwu obiektów na nowe cele. Konsultuje jednak szanse współdziałania w tym zakresie z marszałkiem Małopolski. To istotne, bo Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa możliwość przekazania spółki uzdrowiskowej samorządowi województwa małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto