MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miss Patrii w Krynicy-Zdroju. Tak wyglądały najpiękniejsze kobiety prawie sto lat temu.Czy dawne piękności dzisiaj miałyby szansę na koronę?

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Czy dawne piękności dzisiaj miałyby szansę na koronę miss? Oto laureatki konkursu, który odbywał się prawie sto lat temu w Krynicy-Zdroju i Zakopanem
Czy dawne piękności dzisiaj miałyby szansę na koronę miss? Oto laureatki konkursu, który odbywał się prawie sto lat temu w Krynicy-Zdroju i Zakopanem Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pod koniec lat 30. w sanatorium Patria w Krynicy-Zdroju odbywały się wybory miss, a do Krynicy-Zdroju, która była jednym z najmodniejszych wówczas w Polsce uzdrowisk, przyjeżdżało wiele pięknych kobiet. Jak bardzo zmieniły się kanony piękna w ciągu stulecia? Czy dawne piękności i dzisiaj miałyby szansę na koronę miss? Te panie zadawały szyku blisko sto lat temu w uzdrowisku, które dzięki Janowi Kiepurze stało się modne.

Wystawne bale, śmietanka towarzyska i wybory Miss Patrii

Patria w Krynicy-Zdroju, perła polskiego modernizmu w latach 30. XX wieku, była luksusowa, gromadziła się tam śmietanka towarzyska. Chyba największą sławę budynkowi Kiepury przyniosła wizyta księżnej (wkrótce królowej) holenderskiej Juliany. O tym, że spędza w polskim miasteczku miesiąc miody rozpisywały się gazety w całej Europie. Była to doskonała promocja budynku na poziomie europejskim, jednym z najnowocześniejszych w kraju, który posiadał windę, telefon czy łazienkę w prawie każdym pokoju. "To Paryż na polskim pustkowiu"- pisał w latach 30. De Telegraaf.

Jan Kiepura chociaż urodził się w Sosnowcu, a pochowany jest na warszawskich Powązkach, to jednak miastem najbardziej kojarzonym z Kiepurą w Polsce jest Krynica-Zdrój. To tu w 1933 roku stanęła przy ul. Pułaskiego 35 jego luksusowa willa „Patria”, projektu Bohdana Pniewskiego. Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. W Krynicy-Zdroju od 1967 roku odbywa się również Festiwal im. Jana Kiepury.

Odbywały się tam wystawne bale oraz wybory Miss Patrii. Luksusowe wnętrza wypełnione marmurem i mahoniem w latach trzydziestych były wyznacznikiem luksusu. A jak wiadomo z wielu źródeł Kiepura nie szczędził pieniędzy na wyposażenie i zatrudnił najsłynniejszego architekta i prekursora modernizmu w Polsce Bohdana Pniewskiego. Cały budynek był urządzony w stylu art déco.

Osoba słynnego tenora przyciągała do Patrii ówczesne elity: artystów, pisarzy, dziennikarzy, polityków, arystokrację. Bywali tam m.in. Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska, Hanka Ordonówna, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, generał Bolesław Wieniawa Długoszowski, Adolf Dymsza.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto