Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla stoków i dróg to gra na emocjach ?

Stanisław Śmierciak
Działające w Krynicy-Zdroju koło Polskiego Klubu Ekologicznego przekonuje mieszkańców, że także lokalnie da się pogodzić racje ekologii oraz ekonomii.

Jak prowadzić prawidłową gospodarkę na użytkach zielonych? W jaki sposób zagospodarować stoki narciarskie, by zyskała na tym przyroda a inwestor nie stracił? Dlaczego uprawianie sportu na Orlikach może szkodzić zdrowiu? – odpowiedzi m.in. na te pytania poznali uczestnicy warsztatów w ramach projektu „Monitoring Społeczny, Zachowanie Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego w Obszarach Wrażliwych Przyrodniczo”, realizowanego przez Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy-Zdroju.

Warsztaty pn. „Warunki i stan zachowania łąkowych zbiorowisk leśnych na terenie Ostoi Popradzkiej” były kolejnym działaniem w ramach projektu, którego celem jest m.in. próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak pogodzić rozwój gospodarczy regionu z ochroną środowiska naturalnego. Podejmowane działania mają też przygotować lokalną społeczność do uczestnictwa w podejmowaniu decyzji związanych z inwestycjami na obszarach wrażliwych przyrodniczo.

W tym celu uczestnicy projektu m.in. biorą udział w warsztatach dotyczących problematyki konfliktu pomiędzy ochroną przyrody a rozwojem gospodarczym. Dotychczas poruszono tematy związane z populacją zwierząt, ichtiofauny oraz stanem lasów na Sądecczyźnie, podczas ostatnich zajęć na warsztat wzięto użytki zielone, m.in. łąki i pastwiska. Swoją wiedzą dzielił się z uczestnikami dr Piotr Kacorzyk z Zakładu Łąkarstwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

- Celem warsztatów łąkarskich było przede wszystkim przekazanie uczestnikom zaleceń, jak prowadzić prawidłową gospodarkę na użytkach zielonych – łąkach i pastwiskach, aby występujące w ich obrębie chronione siedliska przyrodnicze nie uległy przekształceniom i degradacji – mówi Tomasz Szczotka, wiceprezes krynickiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego, koordynator projektu.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jakie stosować nawozy w przypadku terenów zielonych i w jakich porach roku to robić.

– By prowadzić prawidłową gospodarkę na użytkach zielonych trzeba dobrze znać skład gleby i skład występującej tam roślinności, wiedzieć, jakich nawozów użyć i w jakich ilościach, żeby osiągnąć najlepszy efekt ekologiczny i ekonomiczny i nie zaszkodzić przyrodzie – wyjaśniał dr Piotr Kacorzyk. – Niestety w dzisiejszych czasach nie ma już takiego zawodu jak łąkarz, a powinien być. Niegdyś w dużych gospodarstwach rolnych takie stanowisko było niezbędne.

Dużo uwagi poświęcono dopłatom rolniczym i unijnym pakietom rolno-środowiskowym, które mają sprzyjać celom ekologicznym. Przedstawiono przykłady działań, które są w ramach pakietów wymagane, a które w rzeczywistości szkodzą przyrodzie.

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów mogli przekonać się na własne oczy, jaki wpływ na roślinność ma stosowanie różnych nawozów. Wraz z wykładowcą odwiedzili bowiem teren Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Rolniczego zlokalizowany na Czarnym Potoku w Krynicy-Zdroju i obejrzeli efekty prowadzonych tam doświadczeń. Następnie odbyli sesję terenową stokami Jaworzyny Krynickiej, podczas której prowadzący podzielił się swoją wiedzą na temat prawidłowego prowadzenia gospodarki na trasach narciarskich.
- Na stoki powinno się wybrać odpowiednią mieszankę traw, by z jednej strony zatrzymywała obsuwanie się ziemi, a z drugiej była cenna przyrodniczo. Ważna jest też wierzchnia warstwa gleby. W przypadku Jaworzyny po wyprofilowaniu stoków użyto szlamu z oczyszczalni. W efekcie po latach wciąż są miejsca, gdzie trawa się nie zadarniła – opowiadał dr Piotr Kacorzyk, wyjaśniając, że dobrze prowadzone zabiegi na trasach mogą prowadzić do odtworzenia wartościowych bogatych florystycznie zbiorowisk roślinnych.
Przypomnijmy, że projekt realizowany przez krynickie koło Polskiego Klubu Ekologicznego obejmuje swoim zasięgiem cztery gminy: Krynicę-Zdrój, Muszynę, Łabową i Piwniczną-Zdrój. W jego ramach prowadzone było badanie ankietowe dotyczące opinii mieszkańców regionu na temat Programu Natura 2000, a w punktach konsultacyjnych wszyscy chętni mogli podzielić się swoimi uwagami i problemami na styku ochrony przyrody i rozwoju gospodarczego.

Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczestnicy projektu poznają zasoby przyrodnicze regionu, zgłębiają sposoby ich monitoringu i są przygotowywani do udziału w procesie oceny oddziaływania przedsięwzięć gospodarczych na środowisko.

W planach są również: wyjazd studyjny do Francji i na Słowację, by podpatrzeć wprowadzone na tamtejszych obszarach chronionych rozwiązania, spotkanie grupy fokusowej, konferencja podsumowująca i publikacja. Efektem wszystkich działań ma być próba wypracowania kompromisowych rozwiązań w sytuacjach konfliktu na linii: rozwój gospodarczy – ochrona przyrody. Wszystko to możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto