Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegiestów-Zdrój: uzdrowisko pod nadzorem konserwatora zabytków

Jerzy Wideł
Sanatorium Wiktor znajdzie się na liście obiektów zabytkowych
Sanatorium Wiktor znajdzie się na liście obiektów zabytkowych Fot. Ewelina Żebrak
Budynki sanatoryjne i sakralne w Żegiestowie Zdroju jeden po drugim umieszczane są w rejestrze zabytków. Podczas niedzielnej mszy św. w kościółku uzdrowiskowym pod wezwaniem św. Kingi ksiądz Sławomir Gulik, proboszcz parafii św. Anny, poinformował wiernych o swoim wystąpieniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi mu o wpisanie do rejestru i objęcie opieką konserwatorską dwóch świątyń w jego parafii.

Wojewódzki konserwator Jan Janczykowski zamierza wpisać do rejestru także obiekty "cywilne" - Nowy Dom Zdrojowy i sanatorium Wiktor. Pod konserwatorską pieczą jest już sanatorium Warszawianka.

- Zwróciłem się o wpis do rejestru kościółka uzdrowiskowego pod wezwaniem św. Kingi i kościoła św. Anny - mówi proboszcz Sławomir Gulik. - Okazuje się bowiem, że obecny kościół rzymskokatolicki św. Anny a do 1947 roku cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła, to ostatnia cerkiew w powiecie nowosądeckim, której nie ma w tym rejestrze.

O najbardziej charakterystyczny obiekt Żegiestowa - Nowy Dom Zdrojowy - od 10 lat toczy się spór pomiędzy spadkobiercami przedwojennych właścicieli, a państwową spółką Uzdrowisko Krynica Żegiestów. W tym przypadku z wpisem trzeba poczekać.

Od dwukrotnie podjętej decyzji ministrów zdrowia na korzyść spadkobierców (chodzi o decyzję Marka Balickiego w 2005r. i EwyKopacz w tym roku) Uzdrowisko Krynica Żegiestów odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest w toku, bo ostatnią decyzją ministerialną zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy własności Nowego Domu Zdrojowego konserwator nie może go objąć opieką.

- Uważam, że decyzja konserwatora zabytków jest słuszna - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba. - Nowy Dom Zdrojowy to dzieło wybitnego architekta krakowskiego prof. Adolfa Szyszko-Bohusza z roku 1929.

Z kolei sanatorium Wiktor, oddane do użytku w 1936 roku, to na owe czasy najnowocześniejsze sanatorium w Polsce. Ze względu na specyfikę architektoniczną, charakterystyczną monumentalną zabudowę, należałoby obiekt wpisać do rejestru. Konserwator powinien jednak także iść z pomocą finansową dla zachowania kolorytu uzdrowiska i nie utrudniać życia inwestorom.

Sanatoria Warszawianka i Wiktor mają właściciela. Jest nim znany przedsiębiorca z Muszyny Stanisław Cechini.
- Remont Warszawianki jest na ukończeniu - mówi Stanisław Cechini. - Zadbałem o najdrobniejsze detale na zewnątrz i wewnątrz budynku, zgodnie z wymogami konserwatorskimi. Teraz czas na remont Wiktora.

W tym przypadku trzeba będzie zminić między innymi kolor elewacji. Konserwatorska opieka nad obiektem wiąże się bowiem także z wymogiem, aby kolorystyka budynku po remoncie nawiązywała do pierwotnego wyglądu gmachu - sprzed drugiej wojny światowej.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Szli przez miasto i niszczyli auta

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynica.naszemiasto.pl Nasze Miasto